Dziś jest Niedziela, 16 Czerwiec 2019

Witamy na naszych stronach!

Gminnyyy
Ośrodek Kultury
w Szczytnikach
62-865 Szczytniki
tel.: (062) 762 50 37Kolejne spotkanie z tradycja kulinarną w naszej gminie

Tradycyjne potrawy wielkanocne, estetyka wykonania i ozdobienia potraw, organizacja przyjęcia w domu oraz zachowanie się przy stole - to tematy jakimi zajmowano się w teorii praktyce podczas drugiej tury warsztatów kulinarnych w Marchwaczu przez GOK w Szczytnikach.

Warsztaty Kulinarne w Marchwaczu

Ponad 20 osób uczestniczyło w miniony weekend 12-14 stycznia w Marchwaczu w pierwszej części warsztatów kulinarnych, proponowanych w tym roku przez Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach wraz z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego. Ze wspólpracy z ODR i szkoleń kulinarnych prowadzonych przez Panią Krystynę Nowak korzystała już wcześniej, w ramach specjalnego program, Grupa Odtworzeniowa “Okupniczanki” z Sobiesęk Trzecich. Regularnie też z warsztatów korzystają Panie z KGW w Kuczewoli.
Tym razem inicjatywa organizacji takich sześciu spotkań pojawiła się dla Pań w Marchwaczu. Organizacji warsztatów wspólnie z Gminnym Ośrodkiem Kultury podjęła się Pani Danuta Świątek, a ogromne zainteresowanie ze strony Pań z Marchwacza, Marchwacza Kolonii, Trzęsowa, Popowa I Krowicy Zawodniej, świadczy o odniesionym sukcesie.

Warzywniak Biesiadny w Gminie Szczytniki

Ostatnia sobota listopada wieczorem, to doskonały czas na jesienną biesiadę muzyczno –rozrywkową. Tradycyjny „Jesienny Warzywniak Biesiadny” w naszej gminie odbył się w tym roku w odnowionej sali OSP w Sobiesękach Trzecich. I również tradycyjnie już do udziału we wspólnym biesiadowaniu zaproszeni zostali przedstawiciele sponsorów, sołectw przygotowujących tegoroczne stoły biesiadne i delegacji z chlebami na Dożynki Gminne oraz współorganizatorzy i Starostwie Dożynek. Czyli po prostu Ci, bez których tegoroczne dożynki nie mogłyby się odbyć.

W niedzielę 12 listopada odbyły się w Radliczycach Gminne Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Tegoroczne obchody zostały tak skonstruowane artystycznie i scenicznie, by każda z trzech części zaplanowanego spotkania oddawała inną część kultury i tradycji Polski.W sali OSP w Radliczycach zgromadzoną publiczność powitał Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht oraz Przewodniczący Rady Gminy Szczytniki Bogdan Augustyniak w swoich wystąpieniach kładąc szczególny nacisk na poszanowanie dla tradycji.

Dożynki Parafialno - Gminne 2017

Można by nabrać przekonania, że powoli już tradycją staje się, iż jednym ze stałych uczestników Dożynek Gminy Szczytniki jest deszcz. Mając w pamięci ubiegłoroczne uroczystości w strugach deszczu organizatorzy mieli spore obawy na powtórzenie tego scenariusza także podczas obecnych dożynek w niedzielę 3 września. Na szczęście deszcz zgodnie ze wspomnianą tradycją pojawił się jako jeden z gości na samym początku rolniczego święta, a potem już ruszył dalej w Polskę. A my mogliśmy wspólnie świętować zarówno zakończenie tegorocznych zbiorów rolniczych, jak i 35rocznicę poświęcenia pomnika ojca Augustyna Kordeckiego usytuowanego bezpośrednio przy placu dożynkowym.

Szczytnickie Lato 2017

Dwa dni bawiliśmy się w tym roku podczas festynu „Szczytnickie Lato”, który od wielu lat odbywa się w Szczytnikach na zakończenie roku szkolnego i rozpoczęcie wakacji.
Sobota 24 czerwca to program głownie adresowany do dzieci i młodzieży.
Natomiast niedziela 25 czerwca to głównie Turniej Sołectw Gminy Szczytniki.

Gminny Dzień Dziecka w Szczytnikach

Piękna pogoda, piękne miejsce i piękni wykonawcy. Tak można by podsumować Gminny Dzień Dziecka, jaki świętowano w niedzielę 28 maja na terenie Przedszkola w Szczytnikach i tamtejszego placu zabaw „Podwórko NIVEA”.

Finał XVII Międzygminnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej

W niedzielę 19 marca w Szczytnikach zakończył się XVII Międzygminny Festiwal Piosenki dziecięcej i Młodzieżowej 2017 organizowany wspólnie przez Gminne Ośrodki Kultury w Opatówku i Szczytnikach przy współpracy Starostwa Powiatowego i Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu. Patronat honorowy nad imprezą sprawują: Starosta Kaliski Krzysztof Nosal, Burmistrz Miasta i Gminy Opatówek Sebastian Wardęcki i Wójt Gminy Szczytniki Marek Albrecht.

SUKCES KULINARNY I MUZYCZNYGMINY SZCZYTNIKI PODCZAS TEGOROCZNYCH SMAKÓW LGD!!!

Ogromnym sukcesem i kulinarnym i muzycznym zakończyła się w niedzielę 17 lipca na placu przy OSP w Strzyż IV edycja imprezy pn. „Smaki LGD” która odbyła się na placu przy OSP w Strzyżewie gmina Sieroszewice a organizowane przez Stowarzyszenie LGD „Długosz Królewski”. Głównym hasłem tegorocznego spotkania z tradycją gotowania naszego regionu był „Ziemniak nie tylko pieczony” a gościem kulinarnym imprezy był Jan Kuroń, szef kuchni, ekspert kulinarny, który wspólnie ze swoim pomocnikiem na żywo przygotowywał także ziemniaczane potrawy.

lMOKRE ALE KOLOROWE SZCZYTNICKIE LATO

Pomimo niesprzyjającej, deszczowej, pogody tegoroczne Szczytnickie Lato obfitowało w barwne, kolorowe i muzyczne wydarzenia. 26 czerwca tradycyjnie w pierwszą niedzielę po zakończeniu roku szkolnego dzieci i młodzież z naszej gminy, często wraz ze swoimi rodzicami, spotkali się na podsumowaniu minionego roku szkolnego i rozpoczęciu wakacji.


Gminny Ośrodek Kultury w Szczytnikach © 2008. Wszelkie prawa zastrzeżone.